ZAKŁADOWY UKŁAD ZBIOROWY PRACY
DLA PRACOWNIKÓW REJONOWEGO PRZEDSIĘBIORSTWA
WODOCIĄGÓW I KANALIZACJI W KATOWICACH
ZAWARTY W DNIU 15.12.97 r
tekst jednolity na dzień 03.09.2014



ZAŁĄCZNIK NR 4
ZASADY STOSOWANIA ORAZ WYSOKOŚĆ DODATKÓW DO WYNAGRODZEŃ
PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH NA STANOWISKACH ROBOTNICZYCH I NIEROBOTNICZYCH



  1. Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych oraz za pracę w niedzielę i święta
    1. Za pracę w godzinach nadliczbowych – oprócz normalnego wynagrodzenia – przysługują dodatki w wysokości określonej przepisami Kodeksu Pracy.
    2. Za pracę w niedziele i święta uważa się pracę wykonywaną pomiędzy godziną 600 w tym dniu a godziną 600 dnia następnego. W zamian za pracę w święto pracodawca udziela dnia wolnego.
    3. W przypadku zatrudnienia pracownika w dniu, który miał być udzielony w zamian za przepracowaną niedzielę lub święto, przysługuje normalne wynagrodzenie za pracę w tym dniu, bez dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.
      W załączniku nr 4 do ZUZP:
      1. Punkt I.2 otrzymuje nowe brzmienie:
      Za pracę w niedziele i święta uważa się pracę wykonywaną pomiędzy godziną 600 w tym dniu a godziną 600 dnia następnego. W zamian za pracę w niedzielę i święto pracodawca udziela dnia wolnego.
      2. Punkt I.3 otrzymuje nowe brzmienie:
      W przypadku zatrudnienia pracownika w dniu, który miał być udzielony w zamian za przepracowaną niedzielę lub święto, przysługuje normalne wynagrodzenie za pracę w tym dniu, bez dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych jeżeli udzielono innego dnia wolnego.
    4. Pracownikowi, który ze względu na konieczność prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii, a także ze względu na wystąpienie szczególnych potrzeb pracodawcy wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.
    5. Dla pracowników zatrudnionych w wielozmianowym systemie pracy (w ruchu ciągłym) dniem wolnym od pracy może być każdy dzień (w zależności od harmonogramu pracy).
  2. Dodatek za pracę na II i III zmianę oraz w porze nocnej.
    1. Za każdą godzinę pracy na II i III zmianie przysługuje pracownikom zatrudnionym w dwu i trzy zmianowym systemie pracy dodatek w wysokości :
      1. za pracę na II zmianie :
        • 6 % stawki godzinnej obliczonej od aktualnego najniższego wynagrodzenia za normalne godziny pracy,
        • 12 % stawki godzinowej obliczonej od aktualnego najniższego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych zarówno w dni powszednie, jak i w niedzielę i święta.
      2. za pracę na III zmianie :
        • 20 % stawki godzinowej obliczonej od bieżącego najniższego wynagrodzenia za normalne godziny pracy,
        • 30 % stawki godzinowej obliczonej od bieżącego najniższego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych zarówno w dni powszednie, jak i w niedzielę i święta.
    2. Za każdą godzinę pracy pracownikom zatrudnionym w porze nocnej przysługuje dodatek w wysokości :
      • stawki godzinowej obliczonej od bieżącego najniższego wynagrodzenia za normalne godziny pracy,
      • 30 % stawki godzinowej obliczonej od bieżącego najniższego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych zarówno w dni powszednie, jak i w niedzielę i święta.
    3. Za pracę na II zmianie uważa się pracę w godzinach od 1400 do 2200 .
    4. Za pracę na III zmianie i w porze nocnej uważa się pracę od 2200 do 600.
    5. Za pracę w porze nocnej uważa się pracę od 2200 do 600 lub od 2300 do 700 – zgodnie z obowiązującym regulaminem pracy.
    6. Dodatek na II zmianie nie może być wypłacany z przedłużenia pracy na I zmianie.
    7. Dodatek przysługuje również pracownikom zatrudnionym na stanowiskach kierowniczych i innych samodzielnych stanowiskach, jeżeli praca na III zmianie i w porze nocnej wynika z harmonogramu pracy.
    W załączniku nr 4 do ZUZP:
    3. Punkt II.1 otrzymuje nowe brzmienie:
    Za każdą godzinę pracy na II i III zmianie przysługuje pracownikom zatrudnionym w dwu i trzyzmianowym systemie pracy dodatek w wysokości :
    1. za pracę na II zmianie :
      • 6 % stawki godzinnej obliczonej od kwoty bazowej za normalne godziny pracy,
      • 12 % stawki godzinowej obliczonej od kwoty bazowej za pracę w godzinach nadliczbowych zarówno w dni powszednie, jak i w niedzielę i święta.
    2. za pracę na III zmianie i w porze nocnej pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego na postawie odrębnych przepisów.

    4. Punkt II.2 anuluje się.
    5. Punkt II.5 anuluje się.
    6. Punkt II.6 otrzymuje nowe brzmienie:
    Dodatek na II zmianie może być wypłacany z przedłużenia pracy na I zmianie.

  3. Dodatek dla kierowców i ich pomocników.
    1. Kierowcom i ich pomocnikom przysługuje dodatek za wykonanie dodatkowych czynności i nie wchodzących w zakres ich normalnych obowiązków służbowych.
      Łączną kwotę ustala się na 10 % aktualnego najniższego wynagrodzeniamiesięcznie.
    2. Wysokość dodatku, o którym mowa w pkt. 1 za wykonanie poszczególnych Czynności ustala się z uwzględnieniem rodzaju czynności i ich uciążliwości, co określa tabela dodatków, a mianowicie : ( Tab. 2 ).
      Lp.Rodzaj czynności dodatkowychZakres wykonania czynności dodatkowejStawka miesięczna %
      1Stały udział w czynnościach za- i wyładunkowych6%
      2Wykonanie czynności ładowacza8%
      3Wykonanie czynności spedycyjnych w ograniczonym zakresie łącznie z przyjęciem odpowiedzialności za konwojowanie przewożonych ładunkówOdbiór i zdanie ładunku, załatwienie formalności dokum., nadzór nad ładunkiem6%
      4Wykonywanie czynności spedycyjnych w pełnym zakresie za- i wyładunkowych, rozliczeniowych, odpowiedzialność materialna10%
      5Obsługa wszelkiego rodzaju agregatów zamontowanych na pojeździe (chłodniczych, prądotwórczych, sprężarkowych itp.) nie stanowiących ich integralnej całościUruchomienie agregatów, nadzór nad ich pracą, włączenie i wyłączenie agregatów, obsługa codzienna8%
      6Obsługa pojazdów specjalnych nie związanych z prowadzeniem i obsługą tych pojazdów (laboratoria, pojazdy oczyszczania itp.)Przygotowanie urządzeń do pracy i ich uruchomienie, nadzór nad ich stałą pracą8%
      7Wykonywanie czynności operatora na dźwigach, koparkach, pługach i innych urządzeniach zamontowanych na pojeździeWykonywanie pełnego zakresu czynności operatora10%
    3. Kierowcy i ich pomocnicy otrzymują dodatek na podstawie indywidualnego polecenia służbowego za czynności dodatkowe nie wchodzące w zakres ich normalnych obowiązków służbowych.
    4. Za każdą godzinę prowadzenia pojazdów z przyczepą, kierowcom pojazdów samochodowych i ich pomocnikom wynagradzanym wg.. czasowo – premiowej formy wynagrodzenia za pracę przysługuje dodatek w zależności od rodzaju przyczepy, którego kwota nie może przekroczyć 10 % aktualnego najniższego wynagrodzenia miesięcznie, co określa tabela : ( Tab. 3 ).
      Lp.Rodzaj przyczepy lub dłużycyStawka dodat. za godz. pow. poj. z przyczepą
      1Przyczepa ciężarowa lub dłużyca o ładow. powyżej 3,0 – 3,5 tony włącznie4 %
      2Przyczepa ciężarowa lub dłużyca o ładow. powyżej 3,5 – 5,0 tony włącznie6 %
      3Przyczepa ciężarowa lub dłużyca o ładow. powyżej 5,0 ton włącznie8 %
      4Przyczepa autobusowa10 %
      4Pracownicy nie zatrudnieni na stanowisku kierowcy, którym powierzono kierowanie służbowym samochodem mogą otrzymać zaszeregowanie o 1 stawkę wyższą niż to wynika z wymogów kwalifikacyjnych.

    7. Punkt III.1,2,3,4 otrzymują nowe brzmienie:
    III. Dodatek dla kierowców.
    1. Pracownikom zatrudnionym na stanowisku kierowcy przysługuje za każdy dzień dodatek za wykonanie dodatkowych czynności i nie wchodzących w zakres ich normalnych obowiązków służbowych.
      Łączną kwotę dodatku w miesiącu ustala się w wysokości do 10 % kwoty bazowej.
    2. Wysokość dodatku, o którym mowa w pkt 1 za wykonanie poszczególnych czynności ustala się z uwzględnieniem rodzaju czynności i ich uciążliwości, co określa tabela dodatków:
      Lp.Rodzaj czynności dodatkowychZakres wykonania czynności dodatkowychStawka miesięczna %
      1Stały udział w czynnościach za- i wyładunkowych6,00%
      2Wykonanie czynności ładowacza8,00%
      3Wykonanie czynności spedycyjnych w ograniczonym zakresie łącznie z przyjęciem odpowiedzialności za konwojowanie przewożonych ładunkówOdbiór i zdanie ładunku, załatwienie formalności, nadzór nad ładunkiem6,00%
      4Wykonywanie czynności spedycyjnych w pełnym zakresie za- i wyładunkowych, rozliczeniowych, odpowiedzialność materialna10,00%
      5Obsługa wszelkiego rodzaju agregatów zamontowanych na pojeździe (chłodniczych, prądotwórczych, sprężarkowych itp.) nie stanowiących ich integralnej całościUruchomienie agregatów, nadzór nad ich pracą, włączenie i wyłączenie agregatów, obsługa codzienna8,00%
      6Obsługa pojazdów specjalnych nie związanych z prowadzeniem i obsługą tych pojazdów (laboratoria, pojazdy oczyszczania itp.)Przygotowanie urządzeń do pracy i ich uruchomienie, nadzór nad ich stałą pracą8,00%
      7Wykonywanie czynności operatora na dźwigach, koparkach, pługach i innych urządzeniach zamontowanych na pojeździeWykonywanie pełnego zakresu czynności operatora10,00%
    3. Kierowcy otrzymują dodatek na podstawie indywidualnego polecenia służbowego za czynności dodatkowe nie wchodzące w zakres ich normalnych obowiązków służbowych.
    4. Za każdą godzinę prowadzenia pojazdów z przyczepą lub dłużycą kierowcom pojazdów samochodowych przysługuje dodatek w zależności od rodzaju przyczepy lub dłużycy, który nie może przekroczyć 10% kwoty bazowej miesięcznie, co określa tabela:
      Lp.Rodzaj przyczepy lub dłużycyStawka dodatku za godz. prowadzenia pojazdu z przyczepą lub dłużycą.
      1.Przyczepa ciężarowa o ładowności od 0,4 - 1.0 tony4 %
      2.Przyczepa ciężarowa o ładowności powyżej 1.0- 3,0 tony6 %
      3.Przyczepa ciężarowa o ładowności powyżej 3,0 ton.8 %
      4.Dłużyca10 %
  4. Dodatek brygadzistowski.
    1. Brygadzistom kierującym pracą brygady przysługuje miesięczny dodatek brygadzistowski w wysokości od 76 zł do 203 zł.
    2. Przez brygadę rozumie się zespół co najmniej 5 pracowników, a w brygadach specjalistycznych co najmniej 3 pracowników, łącznie z brygadzistą.

Załącznik nr 3
Załącznik nr 5
Zaktualizowano: 2014-12-09

Kalendarz

Wstecz Kwiecień 2024
Po Wt Ś Cz Pi So Ni
Pią. 26 kwiecień 2024
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

KOMUNIKAT

Tygodnik Śląsko-Dąbrowski

Tygodnik Śląsko-Dąbrowski NSZZ Solidarność

Administracja